Open Up - Grade 6 - Mathematics - Unit 5 - Lesson 8
By Formative Library
starstarstarstarstarstarstarstarstarstar
Last updated about 2 months ago
9 Questions
1 point
1
Question 1
1.
Here are an unfinished calculation of (0.54)*(3.8) and a 0.54-by-3.8 rectangle.
Which part of the rectangle has an area of 0.432?
1 point
1
Question 2
2.
Here are an unfinished calculation of (0.54)*(3.8) and a 0.54-by-3.8 rectangle.
What is (0.54)*(3.8)?
1 point
1
Question 3
3.
Explain how the product of 3 and 65 could be used to find (0.03)*(0.65).
1 point
1
Question 4
4.
Use vertical calculation to find the product of (5.4)*(2.4)
1 point
1
Question 5
5.
Use vertical calculation to find the product of (1.67)*(3.5)
1 point
1
Question 6
6.
A pound of blueberries costs $3.98 and a pound of clementines costs $2.49. What is the combined cost of 0.6 pound of blueberries and 1.8 pounds of clementines?
1 point
1
Question 7
7.
Complete the calculations so that each shows the correct sum or difference.
1 point
1
Question 8
8.
Which has a greater value: 7.4 - 0.0022 or 7.39 - 0.0012?
1 point
1
Question 9
9.
Andre is planting saplings (baby trees). It takes him 30 minutes to plant 3 saplings. If each sapling takes the same amount of time to plant, how long will it take Andre to plant 14 saplings? If you get stuck, consider using the table.
Source: Open Up Resouces (Download for free at openupresources.org.)