Open Up - Grade 6 - Mathematics - Unit 3 - Lesson 10

By Formative Library
Last updated about 2 months ago
17 Questions

What percentage of a dollar is the value of 4 dimes?

What percentage of a dollar is the value of 1 nickel and 3 pennies?

What percentage of a dollar is the value of 5 quarters and 1 dime?

List three different combinations of coins, each with a value of 30% of a dollar.

List two different combinations of coins, each with a value of 140% of a dollar.

The United States government used to make coins of many different values.

State the worth of 1/2 cent as a percentage of $1.

The United States government used to make coins of many different values.

State the worth of 3 cents as a percentage of $1.

The United States government used to make coins of many different values.

State the worth of 20 cents as a percentage of $1.

The United States government used to make coins of many different values.

State the worth of $2.50 as a percentage of $1.

The United States government used to make coins of many different values.

State the worth of $5 as a percentage of $1.

Complete the double number to line show percentages of $50.

Elena bought 8 tokens for $4.40. At this rate: How many tokens could she buy with $6.05?

Elena bought 8 tokens for $4.40. At this rate: How much do 19 tokens cost?

A snail travels 10 cm in 4 minutes. At this rate: How long will it take the snail to travel 24 cm?

A snail travels 10 cm in 4 minutes. At this rate: How far does the snail travel in 6 minutes?

3 tacos cost $18. Complete the table to show the cost of 4, 5, and 6 tacos at the same rate.


If you buy t tacos for d dollars, what is the unit rate?

Source: Open Up Resouces (Download for free at openupresources.org.)