Open Up - Grade 6 - Mathematics - Unit 3 - Lesson 9
By Formative Library
starstarstarstarstarstarstarstarstarstar
Last updated about 2 months ago
10 Questions
1 point
1
Question 1
1.
This package of sliced cheese costs $2.97.
How much would a package with 18 slices cost at the same price per slice?
1 point
1
Question 2
2.
A copy machine can print 480 copies every 4 minutes. For each question, explain or show your reasoning.
How many copies can it print in 10 minutes?
1 point
1
Question 3
3.
A copy machine can print 480 copies every 4 minutes. For each question, explain or show your reasoning.
A teacher printed 720 copies. How long did it take to print?
1 point
1
Question 4
4.
Order these objects from heaviest to lightest. (Note: 1 pound = 16 ounces, 1 kilogram 2.2 pounds, and 1 ton = 2,000 pounds)
horse - 1,100 pounds
grand piano - 15,840 ounces
elephant - 5,500 kilograms
school bus - 9 tons
1 point
1
Question 5
5.
Andre sometimes mows lawns on the weekend to make extra money. Two weeks ago, he mowed a neighbor’s lawn for 1/2 hour and earned $10. Last week, he mowed his uncle’s lawn for 3/2 hours and earned $30. This week, he mowed the lawn of a community center for 2 hours and earned $30.
Which jobs paid better than others?
1 point
1
Question 6
6.
1 point
1
Question 7
7.
1 point
1
Question 8
8.
1 point
1
Question 9
9.
1 point
1
Question 10
10.
Decompose this polygon so that its area can be calculated. All measurements are in centimeters. Then calculate it's area.
Source: Open Up Resouces (Download for free at openupresources.org.)