Open Up - Grade 6 - Mathematics - Unit 3 - Lesson 6

By Formative Library
Last updated about 2 months ago
10 Questions

A pink paint mixture uses 4 cups of white paint for every 3 cups of red paint.

The table shows different quantities of red and white paint for the same shade of pink. Complete the table.

A farm lets you pick 3 pints of raspberries for $12.00.

What is the cost per pint?

A farm lets you pick 3 pints of raspberries for $12.00.

How many pints do you get per dollar?

A farm lets you pick 3 pints of raspberries for $12.00.

At this rate, how many pints can you afford for $20.00?

A farm lets you pick 3 pints of raspberries for $12.00.

At this rate, how much will 8 pints of raspberries cost?

Han and Tyler are following a polenta recipe that uses 5 cups of water for every 2 cups of cornmeal.
  • Han says, “I am using 3 cups of water. I will need 1 and 1/5 cups of cornmeal.”
  • Tyler says, “I am using 3 cups of cornmeal. I will need 7 and 1/2 cups of water.”
Do you agree with either of them?

A large art project requires enough paint to cover 1,750 square feet. Each gallon of paint can cover 350 square feet. Each square foot requires 1/350 of a gallon of paint.

Andre thinks he should use the rate 1/350 gallons of paint per square foot to find how much paint they need. Do you agree with Andre? Explain or show your reasoning.

Andre types 208 words in 4 minutes. Noah types 342 words in 6 minutes. Who types faster?

A corn vendor at a farmer's market was selling a bag of 8 ears of corn for $2.56. Another vendor was selling a bag of 12 for $4.32. Which bag is the better deal?

A soccer field is 100 meters long. What could be its length in yards?

Source: Open Up Resouces (Download for free at openupresources.org.)